Nordyckie runy ochronne - geneza, charakterystyka, przeznaczenie

Nordyckie runy ochronne – geneza, charakterystyka, przeznaczenie

Runy to nie tylko alfabet wykorzystywany do zapisu tekstów, ich magiczny charakter znany był w całej Europie. Obecnie runy oznaleźć można w ezoteryce.

Geneza i charakterystyka nordyckich run ochronnych

Geneza nordyckich run ochronnych powiązana jest głównie z historią Wikingów. Legenda powstania run nordyckich nawiązuje do ich objawienia się bogowi Odynowi podczas jego głębokiej kontemplacji. Z faktem tym wiąże się charakter wierzeń: runy uznawane były za znaki święte, dar od boga Odyna. Tworzyły wiedzę tajemną, dostępną tylko dla wybranych i miały ogromne znaczenie w symbolice obrzędów magicznych.

Najstarsze dotychczas znane zapisy runiczne datowane są na II wiek n.e. Nordyckie runy ochronne w podstawowym wariancie to alfabet 24 znaków, ale można również spotkać wersje bardziej rozbudowane, zkładające się z większej ich ilości – 28 lub 31. Znaki runiczne zapisywane były zazwyczaj na kamieniu, co wpływa na ich ostry, kanciasty kształt, powodujący jego specyficzne promieniowanie. Do każdego znaku pisma runicznego przypisane jest konkretne znaczenie, posiadające swego rodzaju energię. Każda z run zawiera w sobie inny rodzaj energii i inny sposób oddziaływania.

Nordyckie runy ochronne – do czego służą?

Nordyckie runy ochronne służą głównie do budowy skryptów. Skrypt runiczny jest tworzony z serii run, połączonych w taki sposób, aby poprzez swoją wibrację mogły skumulować wzajemną siłę i wsparcie i wzmocnić swoje właściwości magiczne. W zależności od układu run, wyróżnić można skrypty przyciągające takie wartości jak zdrowie, przyjaźń czy miłość, przynoszące szczęście i entuzjazm. Stają się one amuletem i talizmanem. Takim osobistym talizmanem będzie stworzenie go z własnego imienia, zapisanego za pomocą pisma runicznego, ale tworzenia skryptów runicznych nie można traktować jako zabawy. Znaki runiczne skrywają w sobie dużą moc, toteż jest to odpowiedzialne zadanie. Najlepiej jest skorzystać z gotowych, dostępnych już skryptów.

Runy można również wykorzystywać do wróżenia. Często stosowaną metodą jest wybór losowo runy jako odpowiedzi na zadane pytanie, można także tworzyć z nich różnego rodzaju układy.

Przykłady nordyckich run ochronnych

Najsilniejszą nordycką runą ochronną jest runa Algiz. Zapewnia równowagę pomiędzy światem duchowym a realnym, zmniejsza lęki i pozwala na odważne podjęcie walki z wszelkimi przeciwnościami losu. Chroni przed źródłami negatywnej energii z zewnątrz, jak również przed własnymi negatywnymi emocjami i myślami. Poprawia samopoczucie, dodaje energii, stymuluje do konstruktywnego, twórczego działania.

Runa Gebo ma za zadanie ochrony związków i miłości. Czuwa nad zachowaniem równowagi pomiędzy dawaniem a braniem, pomaga w utrzymaniu harmonii w związkach. Ochrania przed zdradą i konfliktami, oraz wykorzystywaniem osób łatwo ulegających niewłaściwym wpływom.

Fehu to z kolei runa symbolizująca „róg obfitości”, zarówno pod względem materialnym, jak i duchowym. Dostarczy energii mającej wpływ na realizację celów poprawiającą sytuację finansową i pozwoli na zakończenie ciążących spraw.

Runa Sowilo symbolizuje takie cechy jak mądrość, odwaga i spryt. Jej symbolem jest słońce, co przekłąda się na pozytywną energię i witalność, oraz siłę i zdrowie, a także oznacza zwycięstwo dobra nad złem. Wpływa na możliwości, dzięki którym mają szansę spełnienia wszystkie podjęte przedsięwzięcia, oraz na ocenę własnych cech i uzdolnień, pomocnych w osiągnięciu sukcesu.

Posts created 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top